Тараз қаласы. М.Әуезов атындағы орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі:Жакипбаева Жазира Темирхановна
4 сынып Әдебиеттік оқу пәні
Сабақтың тақырыбы: Ә. Бөриев. Ересек оқушы
Сабақтың мақсаты: Ә Қастеевтің өмірі және шығармашылығынан мәліметтерді талдап,мәтінге жоспар құру.
Сабақтың міндеттері:1.Суретшінің өмірі мен шығармашылығынан туралы түсіндіру
- Әңгіменің мазмұнын ашу
- Өнердің түрлері туралы мәлімет беру, танымын дамыту
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс тәсілдері: Ой қозғау, «Автор орындығы», «Аялдамамен оқу» диалогтық оқыту
Сабаққа қажетті-құралдар мен көрнекіліктер: Интерактивті тақта,суреттер,постерлер,қарындаштар,маркерлер,
Күтілетін нәтиже: 1.Суретшінің өмірінен мәліметтер алады.
- Ой қорытады,пікірлерін айтады.
- Ұжымдасып бірлесе жұмыс істеу;
Сабақтың жоспары
Кезең |
Сабақ бөлімдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын құру Кіріспе
|
Шаттық шеңберін құру.
Топқа бөлу Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Кәне, достар, тұрайық. Шеңберімізді құрайық. Жақсы-жақсы тілектер Бір-бірімізге сыйлайық!
Сыныптың оқушыларын 1-4 ке санау арқылы топқа бөлу. |
Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер Оқушылар 1-4 санау бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.
|
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
Үй тапсырмасын тексеру. «Автор орындығы» тәсілі |
Әр топтан бір оқушы жауап береді. «Бессаусақ» арқылы бағалау
|
Білу |
Жаңа сабақ Қызығушылық ояту Топтық жұмыс
|
«Ой қозғау» стратегиясы Өнер түрлерін білу үшін топтастыру жасау.Сурет өнері туралы не білесіңдер? -Қандай суретші туралы білесіңдер? -Дұрыс -Олай болса, бүгін біз Ә.Қастеев туралы тереңірек танысамыз. Ә. Бөриевтің «Ересек оқушы» мәтіні
|
Әр топ өнер түрлері топтастыру жасайды.
Топта ақылдасады,ізденеді. |
Түсіну |
Мағынаны тану |
Ә.Бөриев туралы мағлұмат беру.Ә.Бөриев- жазушы. 16.11.1946ж Жамбыл обл.Жуалы ауд. Қызтоған аул. Дүниеге келген. Ол «Арманына жолыққан адам», «Ақбидай» т.б. шығармалары бар. |
Оқушылар дәптерлеріне қысқаша жазушы туралы конспект жазып алады.
|
|
Сергіту сәті |
«Қара жорға» әнінің ырғағына |
Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату. Оқушылар би қимылдарын қайталап жасайды |
Қолдану
Талдау |
Жаңа сабақты талдау |
Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. «Мағынаны тану» 1.Оқулықпен жұмыс «Ересек оқушы» әңгімені іштен оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу. . «Аялдамамен оқу» стратегиясы бойынша әңгімені талдау. Идеясын, мазмұнын оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі.
|
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз тобына әңгіменің мазмұнын түсіндіреді.
|
Жинақтау |
Жаңа сабақты бекіту |
Әңгіме мазмұнына жоспар құру тапсырылады. Мақсаты: Алған теориялық білімді практикада қолдана білу. Оқушыларға постер беру. |
Оқушылар постерге жоспар құрады.Топтан бір оқушы шығып түсіндіреді
|
Қорыту |
Сабақты қорыту |
Мақсаты: Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру. «Мен қандай баламын?» ойыны
|
Бұл ойынды ойнату арқылы оқушылар мәтіннен өздеріне қатысты жолдарды тауып, талдайды. |
|
Үйге тапсырма беру |
«Ересек оқушы» мәтінін оқу және мазмұнын айтуға дайындалу.
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|
Кері байланыс |
Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қойылады.
|
Оқушылар стикерге сабақ туралы ойларын жазады. |