Күні: 21. 02. 17 ж
Пәні: Қазақ тілі
Мұғалімі: Медеубаева Н.Д.
Сынып: 4 «Ә»
Тақырыбы: |
Келер шақ |
|
Мақсаты: |
Етістік туралы білімдерін кеңейту. Етістіктің өткен, осы және келер шақ түрлерімен таныстыру. |
|
Күтілетін нәтиже: |
Топпен жұмыс жасауды меңгереді, түсінеді, өткен білімдерін пысықтап, қорытындылауға үйренеді. |
|
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
, түртіп алу, ВЕНН диаграмасы |
|
Қолданылатын ресурстар: |
Маркерлер, А3 форматы, стикерлер қима қағаздар |
|
Ұйымдастыру кезеңі: Қызығушылық тарын ояту 2 мин
|
Психологиялық дайындық.
Күлімде, күн, күлімде! Күлсін барлық бала шақ! Берекелі бүгіндей Бейбіт болсын болашақ! |
Оқушылар психологиялық дайындық жасап, топтарға бөлініп отырады. I топ II топ III топ IV топ Түстер бойынша топқа бөлемін |
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу
|
Үй тапсырмасын сұрау
Жеке жұмыс үй тапсырмасын қорыту
5 мин |
Үйге берілген тапсырманы тексеру 48- жаттығу Суретке қарап әңгіме құрастыр Әр топтан бір оқушыдан шығып, жазған әңгімесін оқиды. Әр топ бағалайды. Тәрбие тiлден басталады. Ана тілің алпыс тілге татиды. Кітап – алтын қазына. Алтын алма, білім ал. |
Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну
|
«Кім тапқыр?» ойыны 3 мин
Электронды 1 мин Оқулықпен жұмыс 2 мин
Топтық жұмыс
Топтық жұмыс
|
— Балалар жылдың неше мезгілі бар. Алдымызда жылдың қай мезгілі келе жатыр? (көктемнің суретін слайд)
Электронды оқулықтан ережені тыңдату Ереже: Келер шақ етістіктер не істеймін? Не істейсің? Не істейді? Деген сұрақтарға жауап береді. — Егер іс әрекет әлі орындалмағанын, келешекте орындалатынын білдірсе, онда ол келер шақ деп аталады. Білімменен жұпар жинайын, Еліме бақыт сыйлайын. Жүрекпен сүйіп Отанды, Жүрекпен мәңгі жырлайын. Отаным гүлге бөленсін, Өзге елдермен теңелсін. Амандық болса ағайын, Бәрін де бірге көрейін. 1-топ Отан дегеніміз не? 2-топ Отан туралы мақал-мәтелдер жазыңдар 3-топ Отан туралы кімнің шығармаларын білесіңдер? 4-топ Отан туралы эссе жаз Берілген сөздермен сөйлемдер құрастырып жаз. Етістіктерді тап. Олардың қай жақта тұрғанын және қашан болатынын істі білдіретінін айт. «Сыңарын тап» 1-топ 2-топ Мен көмектесемін Біз көмектесеміз Сен көмектесесің Сендер көмектесесіңдер Сіз көмектесесіз Сіздер көмектесесіздер Ол көмектеседі Олар көмектеседі «Сөз ойла, тез ойла» 3-топ
4-топ
|
электронды оқулықтан тыңдатамын.
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану
|
Дәптермен жұмыс 5 мин
«Сәйкесін тап» ойыны
|
Дәптермен жұмыс. Келер шақ. (Отырады, ойлайды, ойнайды, оқиды.) Қайың тез өседі. Одан алынатын нәрсенің бәрі де кәдеге асады. Оның бүршіктерінен дәрі-дәрмек әзірленеді. Бұтақтарынан сыпырғыш жасайды. Қайың ағашынан скипидар , спирт алады. Кәдеге асады дегенді қалай түсінесің? Сөздік жұмыс : кәдеге асады- жарамды деген мағына . Скипидар деген не?-сұйық зат. Химиялық құрамы бар. 48-жаттығу. Бағанның сол жағындағы сөздерді тиісті етістіктермен сәйкестендір. Мәулен естідік Ағаш басталған Сабақ өсті. Біз келді Досы ақылдасты |
I топ 1-ші сөйлемді II топ 2-ші сөйлемді III топ 3-ші сөйлемді IV топ сөйлемді тақтаға жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
|
Сергіту сәті. |
жаттығулар жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау
|
Топтық жұмыс
«Ойлан, бөліс, пікірлес» ойыны 8 мин
Топтық жұмыс 5 мин
|
«Ойлан, жұптас, талқыла» І топ. Осы шақты тауып, теріп жаз. Соға бастады, шуылдай жөнелді, байқап қалды, қатты да қалды, телміріп отыр, қарап тұрмын,түсе бастады, шаншып алды, тасып жүр, сүйсініп отыр, айналып отыр. ІІ топ. Етістіктердің арасынан өткен шақты тап? Сұрасып тұр, жинаймын, таңғалды, бейнелейді, мойындайды, тоқтады, көрінді, пісіп жатыр,далаға шығады, ұшып кетті. ІІІ топ. Келер шақтағы сөздерді тап? Шырылдайды, естіледі, шегінді, даурықты, тиісіп отырдыңыз, сарқырап жатыр, желбірейді, қашты, ерінеді, міндеттейді, күтіп тұр ІІІІ Тиісті сөздерді қойып сөйлемдерді аяқта? 1.Далада қар жапалақтап ... . 2. Думан үйде ... . 3. Оның ойнағысы ... . 4. Бөлмеге күн сәулесі ... . 5. Мен бәрін ... . Керекті сөздер: жауып тұр, мұңайып отыр, келіп отыр, түсіп тұр, теуіп жүр, біліп отырмын.
|
Оқушылар берілген Тапсырманы топ ішінде талқылап, өз ойларын ортаға салады. Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды.
. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау
|
ВЕНН диаграмасы 5мин |
Осы шақ Өткен шақ
Келер шақ
Ортақ қасиетін, айырмашылықтарын тауып жазу.
|
Топ бірлесе отырып тапсырманы орындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
54- жаттығу Суретке қарап әңгіме құрастыр
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау Бағдаршам 1 мин |
Бағалау парақтарын таратылады Бір-бірін бағалауды қадағалау Оқушының аты-жөні_____________________________________ Оқушының өзін-өзі бағалау парағы
«5» -10-8 «4» - 7-5 «3»- 4-3 «2» - 2 –ден төмен |
Топты бағалау Өзін өзі бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтыру |