Жумагалиева Айгуль Каимовна-бастауыш сынып мұғалімі
Қаскелең қаласының облыстық зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаты
Тақырыбы: Менің отбасым.
Мақсаты: 1. Отбасы және отбасы мүшелері жайлы түсініктерін қалыптастыру .
- Сурет бойынша сөйлемдер құрап айтуға машықтану. Сөздер мен сөйлемдерді орынды қолдана білуге дағдыландыру, тіл дамыту.
3.Өзара сыйластыққа, кішіпейілділікке, отбасы мүшелерін құрметтеп, сыйлауға тәрбиелеу.
Көрнекілік: сюжеттік сурет «Отбасы»
Сөздік жұмыс: құндызым, жұлдызым, қошақаным, ботам
Оқу іс-әрекетінің кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс -әрекеті |
||
Мотивациялық - қозғаушылық |
-Сәлеметсіздер ме, балалар! -Қазір қандай сабақ? - Біз бүгін бір ғажайып әңгіме қозғайын деп отырмыз. Ол – отбасы туралы. Мен сендердің отбасыларың жайында білгім келеді және отбасы тақырыбында білімдеріңді тексеріп көрмекпін. Ол үшін сендерге әр түрлі тапсырмалар дайындап әкелдім. Сол тапсырмаларды дұрыс орындаңдар. - Отбасы қандай болуы мүмкін? -Жанұя мүшелерін ата. «Жүректен жүрекке» шеңбері. -Шеңберге тұрып, өз отбасыларының жақсы қасиеттері жайлы айтып бер. |
Бақытты, тату, өнерлі, үлгілі... Ата, әже, әке, ана, бала. |
||
Ұйымдастырушылық-ізденістік |
Отбасы – ең жақын адамдардың ошағы, бір шаңырақ астында жақын тату- тәтті, сыйластықпен, ынтымақпен тұратын адамдар тобы. Отбасы мүшелеріне – ата, әже, әке, ана, бала жатады.
Суретпен жұмыс: «Менің отбасым» -Суретте кімдер бейнеленген? Ата. -Ата не істеп отыр? -Әке не істеп отыр? т.б.
Сергіту сәті. (Саусақ жаттығулары арқылы санамақ айтады) Бас бармағым- әкем, Балаң үйрек – апам. Ортан терек- ағам, Шылдыр шүмек- мен. Титтей бөбек– сен |
Оқушылар отбасы мүшелерін атайды. Әңгіме құрастырады. |
||
|
І-ІІ деңгей |
ІІІ-деңгей |
ІҮ-деңгей |
|
Жазушылар. Тапсырма: Әңгіме құрастырады. -Отбасында неше адам бар? -Сенің әжең-атаң бар ма? -Сенің әкең қайда жұмыс істейді? -Сенің отбасың қандай? -Сенің апаң, ағаң бар ма? |
Әртістер Сценка: Бір анада 3 баласы болыпты. Анасы жұмыстан шаршап келіпті. Бірінші баласы: –Ана мен Сізді сағындым –дейді. Екінші баласы: – Мен Сізді жақсы көремін –дейді ол. Үшінші қызы – анасының аяғынан аяқ киімін шешуге көмектеседі. -Қайсы баласының іс-әрекеті саған ұнады, қайсысын дүрыс деп ойлайсың? |
Суретшілер. Плакаттағы суретті бояйды. |
||
Рефлексиялық - түзетушілік |
-Отбасы деген не? -Отбасы мүшелерін ата. -Сені анаң қалай еркелетіп атайды? (құндызым, жұлдызым, қошақаным, ботам т.б.)
|
|
Нәтиже: Отбасы және отбасы мүшелері жайлы түсініктері қалыптасады.
Отбасы мүшелерін атайды.