Quantcast
Channel: Бастауыш сынып - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 733

Мектебіме саяхат. Н дыбысы мен әрпі.

$
0
0

 САБАҚ: Сауат ашу

ТАҚЫРЫБЫ: Мектебіме саяхат. Н дыбысы мен әрпі.

 

МЕКТЕП: ЖББ «М.П. Русаков атындағы №2 санаторлы мектеп - интернаты»

КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: Дауылбаева Ж.К.

СЫНЫП: 1

ҚАТЫСҚАНДАР

САНЫ: ____

ҚАТЫСПАҒАНДАР

САНЫ:____

ОҚУ МАҚСАТЫ:

1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау   

1.1.9.2  дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну

1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау

С

САБАҚТЫҢ

МАҚСАТЫ:

Барлық оқушылар білуге тиісті: Жаңа білімді меңгереді.

 

Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды

 

Кейбір оқушылар білуге тиіс: Алған білімді өмірде қолдана алады.

 

Алдыңғы білімдер

Дауысты, дауыссыз дыбыстар

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

 

 

 

Сабақтың басы

5 минут

2 минут

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

Амандасу.Сабаққа дайындық.

Сыныбымыз тап-таза,
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап,
Отырайық партаға

Өткенді  еске түсіру (Диастың анасының видео арқылы сұрақтар қою арқылы өтді)

-          Сауат ашу сабағында біз нені үйренеміз?

Дыбыстар мен әріптерді

-          Балалар осы дыбыстар дегеніміз не?
Дыбыстарды естиміз, жазамыз

-          Әріптер деген не?
Әріптерді көреміз, оқимыз

-          Қандай әріпті білеміз?

А әріпін

 

 

 

 

 

 

 

Көңілді әуен қосып қою

 

 

Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

25 минут

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

-          «Болжау» әдісі. Жұмбақ шешу.

1.      Өзі үлкен жануар,

Үстінде бір тауы бар. (Нар)

2.      Беттескен қос табақ,

Ортасында бас тамақ.

Қоз бен шоққа ораса.

Дәм піседі тамаша. ( нан)

-          Осы сөздердің басында қандай дыбыс естіп тұрсыңдар? (Нн)

-          Жарайсыңдар!

-          Қолымызды иегіміздің астына қойып Нн дыбысын айтайықшы: Н Н Н

-          «Н»дыбысының дұрыс айтылу артикуляциясы мынандай: ерін сәл ашылып,жіңішкерген тіл ұшы,жоғары көтеріледі де,үстіңгі тістің үстіне тиеді,тілдің алдыңғы екі шеті үстіңгі тістерге қатты жабысады.Тілдің төмен түсуінен «н»дыбысы жасалады.

-           «Н»-дауыссыз дыбыс.

-          «Н» дыбысынан келетін сөздерді айтқызыу. Буынға бөлгізу.

-          Нн «Әліппе» көрсету

-          «Н» дыбысын ауада жазып көрейік.  «Н»дыбысының баспа,жазба әріптерін балаларға көрсетеді.

-           Балалар алдыларында тұрған ермексаздан «Н» әрпін салады. Жұптық жұмыс.

-          «Н» дәптерге жазғызу. Дәптермен жұмыс.

Ой сергек! «Дыбысты анықта!»

-          «А» әрпінен басталатын сөз айтқанда аяғымызды тарсылдатамыз;

-          «Н» әрпінен басталатын сөз айтқанда қол шапалақтаймыз.

«Өз орныңды тап» түсіп қалған әріптерді өз орынын қою. Жекелей тапсырма. Дискрипторлар арқылы бағалау. (қалыптастырушы бағалау парағы)

Нан, ана, апа, ата, нар.

-          «Н» әрпі бар сөздерге сөйлем құрау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Смайликтер

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

 

 

 

 

 

 

Таратпа қағаздар

Қорытынды бөлім

10 минут

4 минут

 

(Т; Қ) Постер жасап, қорғау, талдау. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау.

-          Оқушылар топтасып н әрпі бар сөздерді топтастырады.

-          Ортаға алып шығап айтады.

-          Қорытындылау.

 

Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау арқылы ой қорытады.

 

2 минут

 

 

Кері байланыс:

Қайықтың желкенін бояу арқылы сабақты қорытындылайды..

 Кері байланыс.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 733

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>