Quantcast
Channel: Бастауыш сынып - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 733

Келер шақ 4 сынып

$
0
0

Күні:   21. 02. 17 ж

Пәні: Қазақ тілі

Мұғалімі: Медеубаева Н.Д.

Сынып: 4 «Ә»

Тақырыбы: 

Келер шақ

Мақсаты:

Етістік  туралы   білімдерін  кеңейту. Етістіктің өткен, осы және келер  шақ  түрлерімен  таныстыру.

Күтілетін нәтиже:

Топпен жұмыс жасауды меңгереді, түсінеді, өткен білімдерін  пысықтап, қорытындылауға үйренеді.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

, түртіп алу, ВЕНН диаграмасы

Қолданылатын ресурстар:

Маркерлер, А3 форматы, стикерлер қима қағаздар

Ұйымдастыру кезеңі:

Қызығушылық

тарын  ояту

2 мин

 

Психологиялық дайындық.

 

Күлімде, күн, күлімде!

Күлсін барлық бала шақ!

Берекелі бүгіндей

Бейбіт болсын болашақ!

Оқушылар психологиялық дайындық жасап, топтарға бөлініп отырады.

I  топ 

II топ

 III  топ

IV  топ Түстер бойынша топқа бөлемін

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу

 

 

Үй тапсырмасын сұрау

 

Жеке жұмыс

үй тапсырмасын қорыту

 

5 мин

Үйге берілген тапсырманы тексеру

48- жаттығу

Суретке қарап әңгіме құрастыр

Әр топтан бір оқушыдан шығып, жазған әңгімесін оқиды.

Әр топ бағалайды.

Тәрбие тiлден басталады.

Ана тілің алпыс тілге татиды.
Тіл жүйріктен де озады.

Кітап – алтын қазына.

Алтын алма, білім ал.

Мұғалім берген тапсырмасын  орындау  арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру

 

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Кім тапқыр?» ойыны

3 мин

 

 

Электронды

1 мин

Оқулықпен жұмыс

2 мин

 

 

Топтық жұмыс 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс 

 

— Балалар жылдың неше мезгілі бар.
— Күз.Қыс. Көктем. (жыл мезгіліндегі өзгерістерді айту )
— Етістік іс — әрекеттің жүзеге асу мезгілін білдіреді. Осыған байланысты бүгінгі біздің жаңа сабағымыз:

Алдымызда жылдың қай мезгілі келе жатыр? (көктемнің суретін слайд)
Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы :  « Келер шақ»
— Алдымен, балалар шақ деген сөзді қалай түсінеміз?
Шақ дегеніміз – мезгіл, кезең,
-Қазір сіздердің қандай шағыңыз ? (Бақытты балалық шақ.)

 

Электронды оқулықтан ережені тыңдату

Ереже:
Келер  шақ  етістіктер  іс –әрекеттің алдағы уақытта болатынын білдіреді.

Келер шақ етістіктер не істеймін? Не істейсің? Не істейді?  Деген сұрақтарға жауап береді.

— Егер іс әрекет әлі орындалмағанын, келешекте орындалатынын білдірсе, онда ол келер шақ деп аталады.
Жаңа тақырып бойынша алған білімдеріңді тереңдете түсу үшін топқа бөлініп, тапсырмалар орындаймыз.
49 — жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы.Етістіктерді тап. Олар қашан болатын істі білдіріп тұр. (Автор туралы мәлімет беру)   Нұрсұлтан Ғалымбекұлы .

Білімменен  жұпар жинайын,

Еліме бақыт  сыйлайын.

Жүрекпен  сүйіп Отанды,

Жүрекпен мәңгі жырлайын.

Отаным гүлге бөленсін,

Өзге елдермен теңелсін.

Амандық болса ағайын,

Бәрін де бірге көрейін.
(14.4.1928, Қарасай ауданы, Қаскелең қ. — 20.8.1982, Алматы қаласы) — ақын, Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі (1960). 1950 жылы ҚазМУ-ді бітірген. Республикалық, облыстық газеттер редакцияларында, Қазақ радиосында, баспаларда қызмет істеген. Халық арасында кең таралған ән текстерінің авторы.

1-топ Отан дегеніміз не?

2-топ

Отан туралы мақал-мәтелдер жазыңдар

3-топ Отан туралы кімнің шығармаларын білесіңдер?

4-топ Отан туралы эссе жаз

Берілген сөздермен сөйлемдер құрастырып жаз. Етістіктерді тап. Олардың қай жақта тұрғанын және қашан болатынын істі білдіретінін айт.  «Сыңарын тап»

1-топ                                                        2-топ

Мен   көмектесемін                           Біз көмектесеміз

Сен     көмектесесің                       Сендер көмектесесіңдер

Сіз  көмектесесіз                              Сіздер көмектесесіздер

Ол көмектеседі                              Олар көмектеседі

«Сөз ойла, тез ойла»
Топтық жұмыс
Оқушылар бұл тапсырманы бірлесе орындау, ауызша сұрау. Берілген қима қағаздағы сөйлемдерден етістіктерді тауып, астын сызып, қай шақта тұрғандығын анықтау.

3-топ

 

 

 

 

мын

 

 

 

 

 

 

 

 

4-топ

 

 

 

 

міз

 

 

 

 

 

 

 

 

электронды оқулықтан тыңдатамын.

 

 

 

 

 

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сәйкесін тап» ойыны

 

Дәптермен жұмыс.

Келер  шақ.
Көркем  жазу:   Оо  дауысты жуан.   Оо  дыбысынан басталатын келер шағындағы етістікті ойлап жазамыз.

(Отырады, ойлайды,   ойнайды, оқиды.)
51-жаттығу. Мәтінді көшіріп жаз.Етістіктерді тап,  қай шақта тұрғанын айт. (қайың туралы мәліметті толықтыру  Қайыңның суреті слайд)

Қайың тез өседі. Одан алынатын нәрсенің бәрі де кәдеге  асады. Оның бүршіктерінен  дәрі-дәрмек әзірленеді. Бұтақтарынан  сыпырғыш жасайды. Қайың ағашынан  скипидар , спирт алады.

Кәдеге асады дегенді қалай түсінесің?

Сөздік жұмыс : кәдеге асады- жарамды деген мағына . Скипидар  деген не?-сұйық зат.  Химиялық  құрамы бар.

48-жаттығу. Бағанның  сол жағындағы  сөздерді  тиісті етістіктермен сәйкестендір.

Мәулен                      естідік

Ағаш                          басталған

Сабақ                         өсті.

Біз                             келді

Досы                         ақылдасты

 

I  топ 1-ші сөйлемді                 II топ 2-ші сөйлемді                     III  топ 3-ші сөйлемді                             IV  топ  сөйлемді тақтаға жазады.

Сергіту сәті

 

Сергіту сәті.
Біз өнерлі баламыз. (өзін көрсетеді)
Шырқатып ән саламыз. (екі қолды жанына созады)
Би билейміз бұралып, (би қимылын көрсетеді)
Доспыз, тату боламыз. (барлығы қол ұстасып, жоғары көтереді)

жаттығулар жасайды.

Талдау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 «Ойлан, бөліс, пікірлес» ойыны

8 мин

 

Топтық жұмыс

5 мин

 

«Ойлан, жұптас, талқыла»

І топ. Осы шақты тауып, теріп жаз.

Соға бастады, шуылдай жөнелді, байқап қалды, қатты да қалды, телміріп отыр, қарап тұрмын,түсе бастады, шаншып алды, тасып жүр, сүйсініп отыр, айналып отыр.

ІІ топ. Етістіктердің арасынан өткен шақты тап?

Сұрасып тұр, жинаймын, таңғалды, бейнелейді, мойындайды, тоқтады, көрінді, пісіп жатыр,далаға шығады, ұшып кетті.

ІІІ топ. Келер шақтағы сөздерді тап?

Шырылдайды, естіледі, шегінді, даурықты, тиісіп отырдыңыз, сарқырап жатыр, желбірейді, қашты, ерінеді, міндеттейді, күтіп тұр

ІІІІ Тиісті сөздерді қойып сөйлемдерді аяқта?

1.Далада қар жапалақтап ... . 2. Думан үйде ... . 3. Оның ойнағысы ... . 4. Бөлмеге күн сәулесі ... . 5. Мен бәрін ... .

Керекті сөздер: жауып тұр, мұңайып отыр, келіп отыр, түсіп тұр, теуіп жүр, біліп отырмын.

 

Оқушылар берілген

Тапсырманы топ ішінде талқылап, өз ойларын ортаға салады.

Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды.

 

 

 

 

.

Жинақтау

 

 

 

ВЕНН диаграмасы

5мин

Осы шақ                                                   Өткен шақ

Етістік

шақтарыы

 

 

 


           

 

 Келер шақ

 

Ортақ қасиетін, айырмашылықтарын тауып жазу.

 

Топ бірлесе отырып тапсырманы орындайды

 

 

Үйге тапсырма

54- жаттығу Суретке қарап әңгіме құрастыр

 

 

Бағалау

 

 

Өзін-өзі бағалау

Бағдаршам

1 мин

Бағалау парақтарын таратылады

Бір-бірін бағалауды қадағалау

Оқушының аты-жөні_____________________________________

              Оқушының өзін-өзі бағалау парағы

күні

Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа сабақ

 

Белгілердің саны

Бағасы

Жазбаша орындалу

 

Тапсырма оқу

Ереже

Сұрақ- жауап

49-жаттығу жұптық жұмыс

 

50, 52-жаттығу

топтық жұмыс

 

51-жаттығу

53-жаттығу жеке жұмыс

тапсырма

Венн диаграммасы

Калли

графия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 «5» -10-8     «4» - 7-5     «3»- 4-3        «2» - 2 –ден төмен

Топты бағалау

Өзін өзі бағалау

Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру


Viewing all articles
Browse latest Browse all 733

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>