№249 мектеп-лицейдің оқу-тәрбие жұмыстары
жөніндегі орынбасары Ж.Жарылқаған
Қирабаева Эльмираның сауат ашу пәнінен 1«А» сыныбында өткізілген сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: С дыбысы мен әрпі |
|
||||||
Сабақтың мақсат-міндеттері: |
А) білімділік: |
Оқушыларға с дыбысы мен әрпімен таныстыру. Қатаң дауыссыз дыбыс екенін аңғарту.Буын туралы түсініктерін кеңейту. |
|
||||
Ә) дамытушылық: |
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, еркін сөйлеуге және сөздерден сөйлем құрай алуға, сауатты жазуға, оқуға дағдыландыру. |
|
|||||
Б) тәрбиелік: |
Оқушыларды достыққа, мейірімділікке, тапқырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу. |
|
|||||
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология: |
Сын тұрғысынан ойлау технологиясы |
|
|||||
Сабақтың типі: |
Жаңа материалды меңгерту |
|
|||||
Сабақтың түрі: |
Дамытушылық |
|
|||||
Сабақтың әдістері: |
Сұрақ-жауап, көрнекілік, |
|
|||||
Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі: |
Электронды оқулық, кеспе әріптер,кеспе буындар, сызбалар |
|
|||||
Сабақтың пәнаралық байланысы: |
Бейнелеу өнері, дүниетану |
|
|||||
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
|||||
І. Ұйымдастыру бөлімі |
-амандасу; -түгелдеу; -оқушының назарын сабаққа аудару; Оқу құралдарының дайындығын тексеру Психалогиялық дайындық Сәлеметсіздерме деп айтамыз. Сіздермен бірге қайтамыз. Сыныптың біздер гүліміз. Сәтті өтер күніміз. |
-амандасу; Кезекшілік міндеттерін атқару; сабаққа дайындалу;
|
|||||
ІІ. Жаңа материалды қабылдауға дайындық |
С дыбысы созылмайды, кедергіге ұшырап барып шығады.
С-дауыссыз. Көк түспен белгіленеді. С дыбысын көк үйшікке орналастыр С дыбысы сөздің басында, ортасында,аяғында кездеседі С әрпі неге ұқсайды? (блезік, орақ) С дыбысының жазылу ережесімен танысу
Ауада жазу Партада отыру ережесін түсіндіру
Дәптерге бір жолға үлкен с дыбысын, бір жолға кіші с дыбысын жазу.
|
С дыбысымен танысу
С дыбысынан аяқталатын сөздер айту
.
Ауада жазу
Дәптерге жазу
|
|
||||
ІV. Жаңа материалды түсіндіру |
А) жаңа ұғымға байланысты жұмыс |
Оқулықпен жұмыс: 1.Сағат сөзін дыбыстармен жазу Сабақ сөзін дыбыстармен көрсету 2.Буын түрінде жазылған сөздерді оқыту САЙ СУ АСПАН САЙМАН СУАТ АСПАП САУСАҚ Асқар САУМАЛ Асқат
Мәтінді оқыту
Ал-алу тап-табу қап-қабу Бар-бару бақ-бағу бас-бас
|
Сөздерді дыбыстармен көрсету
Сөздерді буындап оқу
Мәтінді оқу
Ұқсас буындарды қосып оқу.Тақтаға жазу. Бормен сызу
. |
|
|||
Ә) Танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жұмыс түрлері мен тапсырма |
Тапсырмалар Дыбыс –буын—сөз---сөйлем
Сөйлем жазу.
Сара, шар ал. Шара, арша ал. Шора, ас ал. Суреттерден с дыбысы бар заттарды табу. |
Тақтада жазу
|
|
||||
V.Жаңа білімді бекіту
|
С дыбысынан келетін сөздерді жазу
|
Сөздер жазу |
|
||||
VІ. Үйге тапсырма. |
64-бет оқып келу |
С дыбысы бар сөздерді оқып келу. |
|
||||
VІІ.Бағалау |
Жұлдызшалармен бағалау |
|
|
||||